poniedziałek, 15 grudnia 2014

Polska zima - wiersze na przywołanie śniegu

Cóż... za 9 dni Wigilia. A śniegu jak nie było tak nie ma.
Nie lubię świąt bez śniegu, bardzo nie lubię. Człowiek kompletnie nie czuje tej magii, a zeszłoroczne słońce w tym czasie jakoś skłaniało mnie do myśli, że to raczej Wielkanoc niż Boże Narodzenie . Gdyby nie choinka, to nic, tylko szukać dekoracji z króliczkami i jajkami..
Dlatego zaklinam los, żeby śnieg się pojawił! :) A teraz - pora na książkę!

Polska zima


Co ciekawe, o książce tej wiadomo bardzo mało. Niewiele można znaleźć również w internecie. Sama dostałam ją jakieś 15 lat temu od Mikołaja w szkole. Pamiętam, że jako dziecko nie przepadałam za wierszowanymi historiami, na szczęście z tego wyrosłam;)

Mamy tutaj zbiór 11 wierszyków o zimie ( zaskoczenie, nie? ;) ). Jest też swego rodzaju chronologia, przechodzimy przez zbieranie pierza od gąsek na ciepłe kołderki na zimę, potem spotykamy Mikołaja i lepimy bałwana. Czytamy o choince i Wigilii, poznajemy zwyczaj przebierania się za Draby. Jest wiersz z okazji Dnia Babci, są też o głodnym wróbelku i kuligu.  Na koniec widzimy budzące się ze snu niedźwiedzie i topniejące sople lodu.

Pozycja jest typowo tematyczna. Myślę, że mogłaby się przydać w przedszkolach przy okazji poznawania pór roku. U nas furorę robią straszne Draby, które po zrzuceniu przebrań ze słomy są zwykłymi chłopakami:

Z Nowym Rokiem Draby łażą -
Cali w słomie, z groźną twarzą.
Kawał czapy ze wstążkami -
Straszą dzieci maskarami.
(...)
Słomy drabiej, z garba sieczki
Dali w żłoby dla owieczki.
A maskary w kąt pod szafkę 
I z kołaczem na ślizgawkę.

Każdy z wierszyków opatrzony jest kilkoma pięknie malowanymi ilustracjami. Pozwalają dzieciom dokładnie rozumieć przekaz, ponieważ czasem słownictwo jest trudne lub przestarzałe.

Myślę, że warto. Bezśnieżna zima, zbliżające się święta - dzieci zawsze bardziej się ekscytują, kiedy czytają o czymś, co właśnie nadchodzi. W tej serii zostały również wydane pozostałe pory roku i zastanawiam się, czy można je gdzieś dostać, bo chętnie bym się w nie zaopatrzyła:)

Moja ocena: 5/6
Autor: Wiesław Dyląg/ Grzegorz Wojtasik (ilustracje)
Wydawnictwo: BESTA Editions, 1993
Liczba stron: 52Brak komentarzy:

Prześlij komentarz